Twoje dzieci nie potrafią zjeść spokojnie posiłku przy stole? Krzyczą, wstają z miejsca, rozrzucają jedzenie? Rodzinne obiady kończą się awanturą? Może warto zaproponować im zdobycie sprawności „Szefa kuchni”. Materiały do pobrania:
Jako dorośli, rodzice, oczekujemy od dzieci określonych zachowań w konkretnych sytuacjach np. rano, przed wyjściem z domu, podczas wieczornej toalety czy odrabiania lekcji. A także na placu zabaw, w szkole lub u lekarza. Chcemy żeby umiały się odnaleźć w różnych warunkach, dobrze sobie radziły w relacjach z ludźmi – w rodzinie i poza nią.
Dzieci lubią uczyć się nowych umiejętności. I lubią wiedzieć, że są w tym dobre. Dlatego zamiast narzekać, że czegoś nie potrafią, lepiej stworzyć im odpowiednie warunki do rozwijania potrzebnych kompetencji. Na tym właśnie polega mądre wychowanie.
Idea zdobywania przez dzieci określonych sprawności jest wykorzystywana w formacji harcerzy. Wychowawcy adaptują ją także do pracy z grupami dzieci. Przykłady takiej pracy zostały opisane przez Annę Dąbkowską w artykule „Metoda zdobywania sprawności” – część 1, 2 i 3, miesięcznik Remedium: marzec 2018, kwiecień 2018, maj 2018. Na naszej stronie za pozwoleniem Autorki zamieszczamy materiały, które stanowią skrót artykułu. Przybliżają one metodę i jej zastosowanie w warunkach świetlicy socjoterapeutycznej. Zachęcam także do lektury artykułów w opublikowanych miesięczniku Remedium (informacje o miesięczniku znajdują się na stronie http://www.remedium-psychologia.pl).
Sądzę, że metoda zdobywania sprawności może być wartościowym pomysłem także dla kreatywnych rodziców :)
Zastanów się i odpowiedz na poniższe pytania:
- W jakich sytuacjach Twoje dziecko zachowuje się w sposób niezgodny z oczekiwaniami? kiedy zaczyna przegrywać podczas wspólnej gry, łamie zasady, porzuca grę i obraża się, atakuje osobę, która wygrywa itp.
- Jakiej umiejętności potrzebuje, aby lepiej sobie radzić w tej sytuacji? – umiejętności godzenia się z przegraną, wyrażania swojej frustracji w akceptowany sposób, czerpania radości z samej gry, a nie tylko z wygranej
- Jak możemy nazwać sprawność, którą dziecko mogło by zdobyć? – np. Mistrz FAIR PLAY
- Jak powinno się zachować dziecko, które posiada już tą sprawność? ( Mistrz FAIR PLAY – przestrzega zasad gry, gra do końca, nawet jeśli przegrywa, gratuluje osobie, która wygrała, dziękuje za wspólną grę, traktuje grę jak zabawę i cieszy się z niej…
- Jakie zadania mogło by wykonać, aby zdobyć tę sprawność? - przykłady zadań
- Dowie się na czym polegają zasady fair play i przygotuje plakat na ten temat (w zależności od wieku dziecka, może to zrobić z pomocą rodzica lub rodzeństwa, może skorzystać z Internetu itp.). Powiesi plakat w widocznym miejscu i przed każdą rodzinną grą będzie wszystkim przypominał te zasady.
- Poszuka informacji o sportowcach, którzy otrzymali nagrodę fair play. Dowie się, za jakie zachowania zostali nagrodzeni. Opowie o tym rodzinie podczas niedzielnego obiadu.
- Zrobi wywiad z trzema osobami z otoczenia, które potrafią przegrywać (mogą to być osoby z rodziny lub spośród kolegów). Zapyta je, co im pomaga pogodzić się z przegraną. Zapisze ich wypowiedzi na specjalnie przygotowanej kartce, którą powiesi w widocznym miejscu.
- Podczas gry zachowuje się zgodnie z zasadami fair play. Za każdą grę, w której przestrzega zasad, otrzymuje naklejkę i wkleja ją do specjalnego zeszytu.
Zadania, jakie zaproponujemy dziecku w ramach zdobywania sprawności powinny być dostosowane do jego wieku, możliwe do wykonania, powinny stanowić w pewnym stopniu wyzwanie, wymagać od dziecka określonego wysiłku, starania, ale nie mogą być za trudne. Planując je możemy skorzystać z materiałów zamieszczonych w Internecie, na przykład w opisanym przykładzie możemy wykorzystać piosenkę o fair play (https://www.youtube.com/watch?v=n6m4GQfrQMI) albo jakąś bajkę dla dzieci, która zawiera takie treści. Dziecko może wykonywać zadania przy pomocy osób z rodziny, co stanowi świetną okazję do wspólnego spędzenia czasu i budowania więzi.
- W jaki sposób możemy uczcić zdobycie przez dziecko sprawności?
Musimy ustalić, po czym poznamy, że dziecko osiągnęło już sprawność, nad którą pracowało np. wykona wszystkie zadania i zdobędzie określoną liczbę naklejek za grę zgodną z zasadami.
Dziecko może otrzymać specjalny medal z nazwą sprawności, która zdobyło. Nagrodą jest samo zdobycie sprawności, jednak można uczcić ten moment w specjalny sposób, np. wspólnym wyjściem na lody.
Drogi Rodzicu!
Zachęcam Cię do eksperymentowania, poszukiwania nowych możliwości w wychowaniu Twojego dziecka. Zapraszam do podzielenia się tym na naszym forum dyskusyjnym - bezpośrednio pod tym wpisem lub na Fanpage'u na FB :)