Drogi Rodzicu i Wychowawco!

Otwieramy nowy cykl artykułów, w których będziemy poszukiwać głębi wychowania, odwołując się do wiary w Boga a także do wartości, które są uniwersalne, bliskie wielu ludziom. Publikując te teksty pragniemy podzielić się z Tobą tym, w co wierzymy, co odkrywamy, co jest dla nas ważne.

Pierwszy artykuł jest osobistym świadectwem. Kolejne dotyczą różnych aspektów wychowania dzieci, rozważanych w świetle Słowa Bożego. Kilka z nich jest opartych na „Ośmiu błogosławieństwach”, które można potraktować jako inspirację do tworzenia programu wychowawczego.

Zapraszamy do korzystania z tych tekstów w duchu wolności, zgodnie z własnymi przekonaniami i doświadczeniami. Zachęcamy do dialogu, wymiany myśli :). Bez względu na to, czy uważasz się za osobę wierzącą czy nie, Twoje doświadczenia są dla nas cenne :). Możemy się od siebie wzajemnie uczyć i inspirować się do rozwoju!

 

Boża nawigacja

Cóż to jest prawda? (J18,38)

11 letni Bartek został wraz z grupą kolegów złapany w sklepie na kradzieży słodyczy. W domu nie brakuje jedzenia- chłopcy twierdzili, że chcieli sprawdzić czy im się uda. Jednak sprzedawca ich przyłapał i zawiadomił rodziców. Jak zareagowała na zdarzenie rodzina Bartka?

Mama powiedziała z wyrzutem: Jak mogłeś mi to zrobić? Przez ciebie musiałam się wstydzić! Ciągle sprawiasz jakieś problemy.

Wzburzony tata wykrzyknął: Co ty robisz! Chcesz mieć do czynienia z policją? Jak się dowiedzą w szkole, możesz mieć obniżone sprawowanie!

Babcia kategorycznie stwierdziła: To niemożliwe, żeby Bartek coś ukradł. To dobry chłopiec. Na pewno koledzy go w to wmieszali.

Dziadek strofował wnuka: Ty to masz za dobrze! Za moich czasów była bieda i jadłem czekoladę tylko dwa razy w roku, na święta. I nawet mi do głowy nie przyszło żeby kraść w sklepie.

A starszy brat był wyraźnie zdziwiony: O co ten hałas. Przecież to tylko głupie słodycze, kosztują kilkanaście złotych.

Ostatecznie tata stwierdził, że pójdzie do sprzedawcy i przeprosi go, mając nadzieję, że ten nie zawiadomi policji. Powiedział też Bartkowi, że za karę nie będzie mógł grać na komputerze...Czytaj dalej...

Lub pobierz:

Pierwszeństwo Boga w wychowaniu                                                                                                                        

Opieka 24 h na dobę

On nie pozwoli, by się potknęła twa noga, ani się nie zdrzemnie Ten, kto ciebie strzeże. Pan ciebie strzeże, jest cieniem nad tobą, stoi po twojej prawicy. (Ps 121, 3,5)

Często wiele robimy aby zapewnić  swoim dzieciom bezpieczeństwo- chronimy je przed wypadkiem, chorobą i innymi zagrożeniami. I słusznie, takie jest nasze zadanie. Jednak świat, w jakim one dorastają jest coraz bardziej niebezpieczny i skomplikowany. My jako rodzice nie wystarczymy- nie wystarczy nam mocy, mądrości, miłości, nie możemy być zawsze i wszędzie z dzieckiem, w końcu nas zabraknie… Czytaj dalej...

Lub pobierz

 

Dojrzewanie do rodzicielstwa i miłości

Moje rodzicielstwo rozpoczęło się ponad 30 lat temu, narodzinami syna Maćka. Wkrótce potem na świat przyszła córka- Joasia. Patrząc z perspektywy czasu na drogę, jaką przeszłam, przede wszystkim mam świadomość, że prowadził mnie po niej sam Bóg- to On dał mi dzieci, powołał mnie jako matkę i każdego dnia uzdalnia mnie do pełnienia tej roli. Podzieliłam tą moją drogę na kilka etapów, wyznaczanych ważnymi wydarzeniami, Jego interwencjami w moje życie, które pozwalały mi dorastać.Czytaj dalej...

Lub pobierz: