Z radością informujemy, że ruszyła grupa dla rodziców na Facebooku!

 

Jest to przestrzeń dla tych rodziców, którzy:

  1. chcą wychowywać swoje dzieci do odpowiedzialności
  2. chcą się dzielić swoim doświadczeniem w wychowywaniu dzieci,
  3. poszukują wsparcia i rozwiązań problemów wychowawczych,
  4. chcą udzielić takiego wsparcia innym.

Moderatorem grupy jest Joanna Karasowska-Płotek, jednak naszym pragnieniem jest, by rodzice udzielali też wsparcia sobie nawzajem :) W zasadach grupy przeczytasz, dlaczego jest to ważne.

Nasza grupa opiera się na założeniu, że chcemy wychować nasze dzieci w oparciu o wartości. Potrafimy od samego początku obdarzać je miłością, ale ważne jest też, by kształtować ich charakter i uczyć je postawy odpowiedzialności. 

 Aby dołączyć do grupy, wyślij prośbę na maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. podając imię i nazwisko i adres e-mail.

Zasady grupy:

Wychowujemy i uczymy z troską o przyszłość dzieci

Wychowanie jest procesem, a ja jako rodzic chcę być od początku świadoma DO CZEGO wychowuję moje dziecko, w oparciu o jakie wartości, tak, by realizować ten plan każdego dnia, w każdej sytuacji, która może czegoś nauczyć moje dziecko. W ramach naszej roli jako rodzica stwarzamy dzieciom warunki, w których będą mogły doświadczać akceptacji i miłości, odkrywać swój niepowtarzalny potencjał, kształtować charakter, dojrzewać do odpowiedzialnego podjęcia swoich zadań w przyszłości.

Dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

Jest to bardzo ważne założenie – jako grupa rodziców mamy ogromną siłę i potencjał ? każdy z nas ma swoje niepowtarzalne i jedyne doświadczenia wychowawcze, wiedzę o dzieciach, ich potrzebach i trudnościach, swoje sukcesy, czasem porażki (z których można wyciągać wnioski i się dzięki nim uczyć) i różne sposoby radzenia sobie z pojawiającymi się trudnościami. Gdy połączymy siły będziemy mogli dzielić się swoją wiedzą, inspirować – wszystko, po to, by stawać się dla naszych pociech coraz lepszymi rodzicami :) 

Wspieramy się wzajemnie

Rodzicielstwo jest dużym wyzwaniem, ja sama mam lepsze i gorsze momenty: miewam chwile zwątpienia, gdy mam ochotę wystawić dzieci na balkon i zamknąć się w łazience ? Innym razem jestem zadowolona ze swojej reakcji i dumna ze swoich dzieci. Ważne, byśmy nie zostawiali zdobytej mądrości dla siebie, ale dzielili się nią z innymi rodzicami ?. Może komuś okaże się pomocny sposób, w jaki poradziliśmy sobie z jakimś problemem? Mi czasem wystarczy, że powiem drugiej osobie o swoich trudnościach, mam szansę się wygadać i bywa, że rozwiązania same się znajdują ? Spoglądam wtedy na siebie z innej perspektywy, ktoś rzuci nowe światło na daną sytuację i łatwiej jest ją rozwiązać. Czasem po prostu dobrze jest móc opisać swój problem, wyrazić odczucia, otrzymać potwierdzenie słuszności własnych działań, dowiedzieć się jak to robią inni. Dobrze jest służyć komuś swoją pomocą, doświadczeniem i pomysłami. Właśnie to jest główny cel Społeczności rodziców – by dawać poczucie mocy i pewność w działaniu.

Tworzymy nowe metody, pomysły, rozwiązania

Rzeczywistość wokół nas zmienia się bardzo szybko, zmieniają się warunki, w jakich wychowujemy nasze dzieci. Pojawiają się nowe wyzwania, możliwości, zagrożenia. Wiedza i doświadczenia jakie zdobyliśmy w swoich rodzinach i w toku nauki stają się niewystarczające. Nasza społeczność jest czymś więcej niż tylko sumą poszczególnych osób – razem tworzymy nową, unikalną jakość! Wymiana doświadczeń, wspólne szukanie nowych rozwiązań, eksperymentowanie, odwaga w działaniu, poszukiwanie nowych form wychowania – działając w grupie inspirujemy się wzajemnie, budujemy na pomysłach innych, tworzymy nowe metody wychowawcze ?

Rozwijamy swój potencjał

Każdy z nas jest niepowtarzalną osobą. Wychowując dzieci dajemy siebie samych: swój czas, energię, zaangażowanie emocjonalne. Dlatego tak ważne jest inwestowanie w swój rozwój. Dołączając do grupy dla rodziców zyskujemy szczególną możliwość rozwoju - wsparcie merytoryczne, dostęp do wiedzy, narzędzi, technik, doświadczeń innych osób. Chcemy stale wzrastać i uczyć się nowych rzeczy, dla naszych dzieci i nas samych.

 

Aby dowiedzieć się czym jest wychowanie do odpowiedzialności i na czym opieramy nasz program wychowawczy - przeczytaj artykuł Aleksandry Karasowskiej.